31.07.2021
Koncert Umetničkog ansambla na Festivalu „STRINGS“
Umetnički ansambl Ministarstva odbrane „Stanislav Binički” nastupio je sinoć na otvaranju Međunarodnog festivala i letnje akademije muzike „STRINGS 2021“, u Narodnom pozorištu u Leskovcu.
![](/multimedia/image/2021/Festival_Strings/15811CA4-8735-4431-AD24-5BF3FBD3AF17.jpg)
Na programu koncerta bila su dela Riharda Vagnera, Siegfried Idyll, i Žorža Bizea, Simfonija u Ce-duru, a orkestrom je dirigovao Rade Pejčić.
Izvedena dela su simfonijska i kao takva izuzetno retka u opusima dva čuvena operska kompozitora, te su predstavljala pravi izazov, kako za članove Ansambla, tako i za publiku koja je burnim aplauzom nagradila njihovo izvođenje. Uživanje je bilo tim veće, jer je nastup Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički” ujedno bio i prilika da verna festivalska publika u Leskovcu po prvi put uživa u muziciranju simfonijskog orkestra.
Dobru energiju muzičara i publike upotpunilo je izvođenja numere iznenađenja, koja je predstavljala kulminaciju i zaokruženje ovog atraktivnog i po mnogo čemu značajnog i posebnog koncerta. „Praznik trubače“ Liroja Andersona odsvirali su solisti Nenad Ninković iz Ansambla „Binički“ i njegove kolege iz Beogradske filharmonije Jovan Savić i Nedeljko Đorđević.
![](/multimedia/image/2021/Festival_Strings/924AB677-5C5A-462D-874C-457FDA4762C3.jpg)
Prema rečima dirigenta Radeta Pejčića, iako svirana za publiku Festivala „STRINGS“, bis numera je bila zajednička poruka zahvalnosti svim lekarima i medicinskom osoblju diljem sveta, za sve što su učinili i dalje čine u borbi sa pandemijom.
Međunarodni festival i letnja akademija muzike „STRINGS 2021“, održava se ove godine deveti put, a jedan od predavača je upravo dirigent Rade Pejčić koji je i profesor na Fakultetu umetnosti Priština u Kosovskoj Mitrovici.